BLOG DETAY Banner
BLOG DETAY

Kedi ve Köpek Mamalarında Taze Et Kullanımının Faydaları

Kedi ve Köpek Mamalarında Taze Et Kullanımının Faydaları

Avrupa'nın En Modern Mutfağı olan Maya Family tesisinde Hiper Premium, Süper Premium ve Terapötik ürün formüllerimizde taze et kullanıyoruz. Peki, kedi ve köpek mamalarında taze et kullanımının faydalarını biliyor musunuz?

JOHNSON (1998); HENDRIKS (1999) ve ekibinin yaptığı araştırmalara göre, yalnızca hayvansal un kullanılan kedi ve köpek mamalarına kıyasla, taze et kullanılan mamalarda amino asitlerin biyoyararlanımının ve sindirilebilirliğinin yükseldiği gözlemlendi.

MONTEGIOVE ve ekibi tarafından 2021 yılında yapılan yakın tarihli bir çalışma ise, taze et kullanılan mamaların, hayvansal un kullanılan mamalara kıyasla daha yüksek çözünür protein içeriğine ve daha iyi bir protein profiline sahip olduğunu, bu sebeple de taze etin kuru evcil hayvan maması üretimi için hammadde olarak en iyi seçim haline geldiğini kanıtladı.

Üstelik mama formüllerinde taze et kullanılması, hayvansal un kullanımına göre mamaya çok daha fazla lezzet verir. Hayvansal unlar iki kez pişirilirken (un tedarikçisi ve mama üreticisi tarafından), taze et yalnızca bir kez pişirilir. Hayvansal unlarda fazla pişirimin verdiği ısı, sindirilebilirliğe ek olarak lezzeti ve neredeyse tüm enzimleri de azaltır.

Taze et kullanımının hayvansal un kullanımına kıyasla bir diğer önemli avantajı da azaltılmış kül içeriğidir. Taze et, mekanik sistemle kemikten ayrılarak elde edilen bir hammadde olduğu için hayvansal una göre çok daha düşük kemik içeriğine ve daha düşük kül oranına sahiptir. RAVINDRAN ve ekibinin 2002 yılında yaptığı araştırmaya göre formüllerde kullanılan hayvansal unun sebep olduğu fazla kül içeriği, formülün sindirilebilirliğini de azaltıyor. Mineral içeriğinin yükselmesi de dengeli beslenmenin sürdürülebilmesini zorlaştırır; kalsiyum, fosfor ve magnezyum içeriğini arttırarak sindirilebilirliği azaltır ve bu da dışkıların kurumasına yol açabilir. (CARCIOFI ve ekibi 2006) Üstelik fosfor fazlalığı evcil hayvanlarda böbrek hastalığının birincil nedenlerinden biridir. (BÖSWALD, KIENZLE, DOBENECKER, 2018)

Gözlenebilecek bir diğer nokta ise lipit bileşenleriyle ilgilidir. Evcil hayvanların beslenmesinde lipit bileşeni önemli bir besin maddesi ve enerji kaynağını temsil eder, ayrıca mamanın lezzetini arttırır. Taze et ve hayvansal un birbirinden farklı bir lipit bileşimine sahiptir. Köpekler ve kediler metabolizmaları için gerekli olan esansiyel yağ asitlerini sentezleyemedikleri için bunları beslenme yolu ile almaları gerekir. MONTEGIOVE ve ekibine (2020) göre, "Taze et daha iyi bir lipit profiline sahiptir, hayvansal et ununa kıyasla daha yüksek PUFA konsantrasyonuna sahiptir, dolayısıyla taze et, lipit bakış açısından kuru kedi ve köpek mama üretimi için hammadde olarak en iyi seçimdir. ”

Luciana Domingues, DVM, Beslenme Uzmanı 

Referanslar

BÖSWALD, L. F.; KIENZLE, E; DOBENECKER, B. Observation about phosphorus and protein supply in cats and dogs prior to the diagnosis of chronic kidney disease. J Anim Physiol Anim Nutr. v.102 (Suppl. 1), p. 31–36, 2018.

CARCIOFI, A. C. et al. Avaliação de fontes protéicas para a alimentação de cães. Rev. Bras. Zootec., v. 35. n. 3, p.754-760, 2006.

HENDRIKS, W. H. et al. Heat processing changes the protein quality of canned cat foods as measured with a rat bioassay. J. Anim. Sci., v. 77, p. 669-676, 1999.

JOHNSON, M. L. et al. Effects of species raw material source, ash content, and processing temperature on amino acid digestibility of animal by-products meals by cecectomized roosters and ileally cannulated dogs. J. Anim. Sci., v.76, p. 1112-1122, 1998.

MONTEGIOVE, N.; et al. Comprehensive evaluation of lipidic content in dry pet food raw materials: comparison between fresh meats and meat meals. Scientific Bulletin. Series F. Biotechnologies, Vol. XXIV, No. 1, 2020.

MONTEGIOVE, N.; et al. Soluble protein content assessment in dry pet food raw materials: comparison between fresh meat and meat meal formulations. Scientific Bulletin. Series F. Biotechnologies, Vol. XXV, No. 2, 2021.

MURRAY, S. M. et al. Raw and rendered animal by-products as ingredients in dog diets. J. Anim. Sci., v. 75, p. 2497-2505, 1997.

RAVINDRAN, V. et al. Amino acid digestibility of meat and bone meals for broiler chickens. Aust. J. Agric. Res., v. 53, p. 1257-1264, 2002.

SHIRLEY, R. B.; PARSONS, C. M. Effect of ash content on protein quality of meat and bone meal. Poult. Sci., v. 80, p. 626-632, 2001.

WANG, X.; PARSONS, C. M. Effect of raw material source, processing systems, and processing temperatures on amino acids digestibility of meat and bone meals. Poult. Sci., v. 77, p. 834-841, 1998.

WISEMAN, J. et al. The digestion and utilization of amino acids of heat-treated fish meal by growing/finishing pigs. Anim. Prod., v. 53, p. 215-225, 1991.