BLOG DETAY Banner
BLOG DETAY

Yavru Kedilerin Beslenmesi

Yavru kedinizin sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olacağından, yavrunuza doğru mamayı seçmek çok önemli bir görevdir.

Neden Yavru Kedi Maması?

Her canlıda olduğu gibi kedilerin de her yaş evresinde farklı besinlere ihtiyacı vardır. Bu nedenle yavru kedinizin ihtiyaçlarını karşılayacak bir mama seçilmesi gerekir. Yavru bir kedi büyüme evresinde olduğu için vitamin ve minerallerini eksiksiz almalı ayrıca enerji miktarı da ihtiyacına uygun olarak uyarlanmalıdır.

Bunun yanında, ataları gibi etobur olan kedilerin yavruluk döneminde de etobur olduğunu, yüksek kaliteli ve sindirilebilir proteine ihtiyaç duyduklarını unutmamak gerekir.

Kediler köpeklerden farklı olarak bir aminoasit olan taurini kendileri üretemezler. Bu nedenle mamalarında yeterli miktarda taurin bulunması oldukça önemlidir.

Yavru kediler, doğumdan sonra ilk 5 hafta yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. 5. haftadan sonra yavaş yavaş katı gıdaya geçişe başlanmalıdır. Burada dikkat etmeniz gereken şey ise, seçeceğiniz katı gıdanın tam ve dengeli, yavru kedilere özel formülize edilmiş olmasıdır.

Besleme Sıklığı ve Miktarı

Büyüme evresinde, yavru kedinizin ihtiyaç duyduğu enerji miktarı yetişkin kedilere göre daha yüksektir. Bu nedenle enerji ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri mamaların seçimi oldukça önemlidir. Yavru kedinizin enerji ihtiyacını karşılayabilmesi için, beslenme miktarlarının, yavru kedinizin kilosuna göre hesaplanması gerekmektedir.

Yavru kedinizin beslenme sıklığını günde 2-3 öğün olarak ayarlayabilirsiniz. Kediler düzeni sevdiği için bu alışkanlığı yetişkinlik döneminde de devam ettirebilirsiniz.

Ne Zaman Yetişkin Kedi Mamasına Geçilmeli?

Kediler 1 yaşından itibaren yetişkin olarak kabul edilir. Gelişimini tamamlamış 1 yaşındaki  kediler yetişkin mamasına geçebilirler. Yavru mamasından, yetişkin mamasına geçiş yaparken en az bir haftalık bir süre izlenerek, yavaş ve kademeli geçiş yapılmalıdır. Çünkü kedinizin beslenmesinde ani bir değişiklik mide rahatsızlığına neden olabilir.

Kedinizi yetişkin bir kedi mamasına başlatmak için doğru zaman hakkında veteriner hekiminize danışın.

Monica Laurenzano
Evcil Hayvan Beslenme Uzmanı