BLOG DETAY Banner
BLOG DETAY

Yüksek Sindirilebilir Mama Seçiminin Önemi

Bir mamanın sindirilebilirliği, o mamanın kalitesi ve besin değerinin de oldukça önemli bir göstergesidir. Evcil hayvan mamasını formüle etmek için seçilen bileşenlerin kalitesi ne kadar yüksekse, besin maddelerinin sindirilebilirliği de bir o kadar yüksek olur.

Evcil hayvanınız için seçeceğiniz mamanın sindirilebilirliği oldukça önemli bir özelliktir. Sindirebilirlik, besinlerin sindirilmesi ardından evcil hayvanınızın vücudunda kalan besin maddelerinin miktarını ifade eder. Bu besin maddeleri, evcil hayvanınızın vücut sisteminin verimli bir şekilde çalışmasına ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Bir mamanın sindirilebilirliği, o mamanın kalitesi ve besin değerinin de oldukça önemli bir göstergesidir. Evcil hayvan mamasını formüle etmek için seçilen bileşenlerin kalitesi ne kadar yüksekse, besin maddelerinin sindirilebilirliği de bir o kadar yüksek olur. 

Bununla beraber, evcil hayvanınızı yüksek sindirilebilirliğe sahip bir mama ile beslediğinizde, dışkı kalitesi ve miktarı da bundan pozitif olarak etkilenir.

● Dışkı miktarında azalma gözlemlenir çünkü sindirilemeyen ve ziyan olan gıda miktarı azalır.

● Dışkı yapısı ; sağlıklı ve olması gereken kıvamda olur.

● Sindirilebilirliği yüksek olmayan gıdalar ise ; gaza, yumuşak dışkıya ya da ishale neden olabilirler.

● Daha az sıklıkta dışkılama gerçekleşir. Yüksek sindirilebilirliğe sahip mamalarda nispeten daha az dışkılama görülür.

Yüksek kaliteli içerik => Yüksek sindirilebilirlik

Yüksek sindirilebilirlik & Sağlıklı sindirim => Doğru dışkı kalitesi & Bağırsak sağlığı

Mama Sindirilebilirliğini Hangi Faktörler Etkiler?

Gıda ve besin sindirilebilirliği üzerinde birden fazla faktörün etkisi vardır:

İçerik Kalitesi : Evcil hayvan mamalarında bulunan her içeriğin sindirilebilirliği bir diğerinden farklılık gösterir. Bu nedenle, yüksek kaliteli bileşenlerin mama içeriğine dahil edilmesi, genel mama sindirilebilirliğini ve besin değerlerini yükseltir. Örneğin, hayvansal kaynaklı proteinler (et, balık vb.) yüksek oranda sindirilebilirliğe sahiptir. Mamaya eklenen düşük sindirilebilir içerikler, gıdanın genel sindirilebilirliğini azaltır ve bağırsak sistemi bu içerikleri sindiremez.

 ● İşlem Süreci: Uyarlanmış teknoloji ve işlemler, uyarlanmış pişirme sıcaklığı ve saklama koşulları , optimal gıda ve besin sindirilebilirliğini desteklemektedir. Örneğin, aşırı ısı proteine zarar verir. Proteinin sindirilebilirliğinin azalmasına ve vücut için gerekli olan proteinlerin amino asitlerinin kullanılabilirliğini azaltır.

Evcil Hayvanınızın Sağlığı İçin Yüksek Sindirilebilir Gıda Seçimi Neden Önemlidir?

Evcil hayvanınızı beslemek için seçtiğiniz yüksek sindirilebilir bir mama, evcil hayvanınızın ihtiyaç duyduğu besinleri alma şansını yükseltir. Protein gibi besinler, kaynaklarının kalitesiz seçilmesi nedeniyle tam olarak sindirilemediğinde, vücut yeterli aminoasit emilimini gerçekleştiremez ve evcil hayvanınızın ihtiyaç duyduğu beslenme ihtiyacının tam olarak karşılanmamasına neden olur.

Özellikle bir yavru köpeğiniz varsa, mamasının yüksek sindirilebilirliğe sahip olması oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise yavru köpeklerin tam gelişmemiş sindirim sistemlerinin, sindirim ve besin emilim yeteneklerinin düşük olmasıdır. Besin emilim verimsizliğini telafi etmek için yavru mamaları, yetişkinler için tasarlananlardan daha sindirilebilir olacak şekilde formüle edilmelidir.

Maya Family ürünleri, yüksek sindirilebilir içerikler ile formüle edilmiştir ve evcil hayvanınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır. Evcil hayvanınızın beslenme ihtiyaçlarına ve lezzet tercihlerine en uygun Maya Family Pet formülünü seçin.


Monica Laurenzano
Evcil Hayvan Beslenme Uzmanı